Ételízesítő: úgy gondolom, jó, ha megismersz egy olyan ételízesítő receptet, amelyben csak zöldségek találhatók és sóval van tartósítva.
Ételízesítő recept
Hozzávalók
- 0,500 kg sárgarépa
- 0,250 kg fehér répa
- 0,125 kg zeller
- 0,125 kg karalábé
- 0,125 kg kelkáposzta
- 0,125 kg karfiol
- 0,125 kg zöldpaprika
- 0,125 kg paradicsom
- 0,125 kg hagyma
- 1/2 marék petrezselyem
- 1/2 marék zeller zöld
- 0,500 kg só
Bevásárlólista
- 70 dkg sárgarépa
- 40 dg fehér répa
- 20 dkg zeller
- 20 dkg karalábé
- 20 dkg kelkáposzta
- 20 dkg karfiol
- 20 dkg zöldpaprika
- 20 dkg paradicsom
- 20 dkg hagyma
- 1 csokor petrezselyem
- 4 szál zeller zöld
- 0,500 kg só
Emlékeztető: itt most nincs
Megjegyzések:
- A mennyiségeket nem kell szigorúan venned (pl. 0,12g karfiol: kb. 2 rózsa) – de a sót az egész zöldségmennyiségre számítva igen: 1.6 kg zöldséghez 0.5 kg só, szűk 1/3 rész).
- Természetesen készíthetsz többet vagy kevesebbet a mennyiségek átszámításával. A receptben szereplő mennyiséghez kb. 2 liternyi üveg szükséges.
Előkészítés
- A zöldségeket megtisztítod, megmosod és kisebb darabokra vágod.
Az ételízesítő elkészítése
- A zöldségeket a háztartásodban levő darálóval, aprítóval ledarálod.
- Megméred, mert ennek alapján kell kiszámítanod, hogy mennyi só kell hozzá.
- Összekevered a sóval.
- Üvegekbe töltöd.
- A tetejére vékony rétegben olajat teszel, amelyet a főzésnél fel is tudsz használni.
- Az üvegeket lezárod.
Tárolás
Hűvös, szellős helyen. Felbontás után hűtőben kell tartani.
Ha ajándékba szeretnéd adni, készíts szép textil tetőt és kösd le rafiával.
Az ételízesítő felhasználása
- A levesek és főzelékek nagy részét úgy készítik, hogy víz helyett húslevest, vagy csontokból készült alaplét használnak azért, hogy ezeknek az ételeknek jobb íze legyen. Ez jogos is, mert ezek a zöldségekből készült ételek csupán sóval ízesítve kicsit ízetlennek tűnhetnek. A közétkeztetésben a felengedéshez rendszerint vizet használnak, ezért van az, hogy a gyerekek a főzelékeket általában nem nagyon kedvelik.
- Otthon is néha probléma lehet a húsleves vagy alaplé használata. Húsleves főzhető nagyobb mennyiségben, de a maradék rendszerint egy-két alkalomra elég. Alaplé készítése viszont többletmunkát jelent, ezért jól jön, ha van otthon saját készítésű ételízesítő. Felhasználásnál gondolni kell arra, hogy elég nagy mennyiségű sót tartalmaz, ezért mértékkel kell alkalmazni és az ételbe valószínűleg nem is kell több sót tenni.
Megjegyzés: A receptet elég régen jegyeztem fel, és sajnos, nem emlékszem a forrásra.
Kiegészítés a cikkhez:
Az ételízesítő féleségekkel az a probléma, hogy többnyire nátrium glutamátot tartalmaznak ízfokozóként. Némely források állítják, hogy a természetben is előforduló módozata – és ízfokozóként ezt használják – az emberi szervezet számára nem káros, más források szerint az arra érzékenyeknél különféle tüneteket okozhat. Létezik olyan vélemény is, hogy esetenként egy ideig tünetmentesen ugyan, de az agysejtek számára kedvezőtlen hatásai is vannak és forrásai lehetnek bizonyos idegrendszeri megbetegedéseknek. A vitatott kérdés még ma sem dőlt el.
Érdekelhet még:
Neked is van hasonló ételízesítő recepted? Kérlek, oszd meg velünk!
Ételízesítő képek: saját felvételek.
Nagyon jó kis recept, már hasonlót én is próbáltam és tényleg ízletes tőle az elkészített étel, ami engem igazán érdekelne, hogy meddig áll el és hűtőben kell-e tárolni?
Kedves Marianna!
Csak közvetett tapasztalatot tudok közvetíteni, mert az idén készítettem először. A megtöltött üvegek tetejére olajat öntöttem a felbontottat hűtőszekrényben tartom, de mások tapasztalatai szerint szobahőmérsékleten sem történik vele semmi, mert viszonylag sok sót tartalmaz és a só is tartósít.
Kedves Zsuzsa! Köszönöm a gyors és kimerítő választ, feltétlen megpróbálom elkészíteni az ételízesítőt. Köszi, Gyuri
Kedves Zsuzsa ! Köszönöm a küldött receptet, de mivel nincs hozzá megfelelő gépezeteim, majd valamit kitalálok . Köszönettel, Gyuri
Kedves Zsuzsa !
Nagyon jók és egyszerűek a receptjeid, nem beszélve a tájékoztató képekről ! Köszönjük !!!!