Medvehagyma tartósítása: ha megkedvelted a medvehagymát, elteheted és hónapokon át élvezheted ezt a finom, fokhagymára emlékeztető ízt különféle ételekben.
A medvehagyma tartósítása
A medvehagyma frissen csak rövid ideig tárolható. Ha a szezon elmúltával is szeretnél belőle ételt készíteni, tartósítanod kell. Az eltevés legegyszerűbb módszerei:
- fagyasztás feldarabolva, zacskókban
- fagyasztás krém formájában
- eltevés olajban, pép, peszto formájában
- tartósítás szárítással
Medvehagyma tartósítása fagyasztással
Feldarabolva zacskókban
Előnyei:
- gyorsan kész vagy vele
- olyan ételekbe is beleteheted, amelyekben darabos formában van a zöldség (medvehagymás palacsinta, pogácsa, tócsni, hústöltelék, töltött tojás tölteléke
Hátrányai:
- viszonylag nagy a helyigénye
- erős illata miatt többszörös csomagolást igényel
- színe megsötétedik
Hozzávalók:
- Annyi csokor medvehagyma, ahány zacskót kívánsz lefagyasztani.
Előkészítés fagyasztásra:
- Vágd le a szárakat, de ne dobd ki. Jamie Olivertől tudom, hogy a növények szárában több aroma van, mint a levelében, ezért a szárát is fagyaszd le, de külön zacskóban, mivel más célra célszerű felhasználni. Megmosod a leveleket is és a szárakat is, lecsepegteted. Vágódeszkán a leveleket kb. 2 cm-es szeletekre, a szárakat 2 mm-es darabokra vágod fel.
- A felvágott leveleket annyi zacskóban helyezd el, amennyi csomót a piacon vásároltál. Ha nagyobb mennyiségre van szükséged, két zacskót is feldolgozhatsz. Az összes felvágott szárat tedd egy külön zacskóba. Olyan levesekbe tegyél belőle – a főzés kezdetén – amelyek elbírják a fokhagyma aromát (pl. zöldségleves, bableves).
- A zacskókat nyitott állapotban a hűtőszekrényben előhűtöd néhány óra hosszat. Azért kell ilyenkor a zacskók száját nyitva hagyni, hogy a meleg levegő ne csapódjon le a zacskóban nedvesség formájában.
- Közben előkészíted a feliratozást. Ahány zacskó, annyi címkét készítesz. Ne csak a nevet írd rá, hanem a fagyasztás időpontját is. Ez később még jól jöhet. Ne gondold, hogy úgyis megismered. Könnyen összetévesztheted például vágott spenóttal.
Fagyasztás:
Amikor lehűlt, lezárod a zacskókat, felcímkézed és a mélyhűtő szekrény vagy láda fagyasztó részébe teszed. 24 óra után átrakhatod a tárolóba. Azt javasolom, hogy a kisebb zacskókat tedd még bele egy, vagy inkább két nagyobba, mivel elég erős az illata. Tedd a zacskókat egymás tetejére, ne tégy rá nehezebb fagyasztott alapanyagot, ételt, mert össze fogja törni.
Fagyasztás krém formájában
Előnyei:
- kis helyet foglal
- elkészíthető úgy, hogy színtartó legyen
- felhasználáskor gyorsan elkészül, mivel előfőzött (hasonló a mirelit spenóthoz)
Hátrányai:
- több munka van vele eltevéskor
- felhasználása korlátozott (krémleves, mártás, főzelék, szendvics krém)
A medvehagyma krém receptjét másik írásban találod.
Olajos fokhagymás medvehagyma pép
Hozzávalók:
- 1 db 250 g-os üveghez:
- 1 csokor medvehagyma
- 1 dl olíva olaj
- 3 gerezd fokhagyma
- 1 kiskanál só.
Előkészítés:
- A medvehagymát megmosod, kicsit leszárítod papírtörlővel és vágódeszkán feldarabolod.
- A fokhagymát megtisztítod, szeletekre vágod.
Elkészítés:
- Az előkészített hozzávalókat alkalmas eszközben péppé őrölöd.
- Kitisztított üvegbe teszed és a tetejére olajat öntesz.
- Az üveget lezárod és hűtőszekrényben tárolod.
Medvehagyma pesto
Nagyon hasonló a fokhagymás péphez, de nem tartalmaz fokhagymát, viszont van benne dió és reszelt sajt. A pesto elnevezés nem egészen helyes, mert nem az, csak ahhoz hasonló.
Hozzávalók:
- 220 – 250 g-os üveghez
- 1 csokor medvehagyma
- 5 dkg darabos dió
- 5 dkg kemény sajt reszelve (legjobb a parmezán)
- 1 dl olaj
- só, bors.
Elkészítés:
Az előkészítés és elkészítés módját a Medvehagyma pesto c. írásban találod.
Tárolási idő:
Néhány hét hűtőben.
Medvehagyma tartósítása szárítással
Ha kevés a hűtőkapacitásod, szárítással is tartósíthatod.
Elkészítés:
- A medvehagyma szárát levágod.
- Megmosod, letörölgeted (pl. papírtörlővel), levegőn megszárítod. Teljesen száraznak kell lennie, különben megpenészedik.
- A szárítást gyorsíthatod, ha egész alacsony (30- 35 fokon sütőben szárítod).
- A megszáradt leveleket egészben egy hosszabb üvegbe teheted, de akár össze is morzsolhatod.
Az eltett medvehagyma felhasználása
A darabolt fagyasztott medvehagyma felhasználása:
Készíthetsz ugyan belőle levest, főzeléket, mártást, de azt javasolom, hogy inkább tedd palacsintába, esetleg pogácsába, hús töltelékbe, töltött tojásba, mert így kevesebb munkád lesz vele.
A medvehagyma krém felhasználása:
Készíthető belőle:
- krémleves
- mártás
- főzelék
- szendvics krém.
A peszto felhasználása:
A pesztót teheted:
- tésztára
- szendvicsre
használhatod hidegtálak kiegészítőjeként.
A szárított medvehagyma felhasználása:
- Különféle levesek, főzelékek ízesítésére.
Képek: saját eltevés, saját felvételek.
Kedves Zsuzsa!
Nagyon köszönöm a leírást.
Most kaptam egy csomag medvehagymát.
Üdvözlettel: Anikó
Kedves Zsuzsa!
Köszönöm a medvehagymáról írtakat.
Nagyon hasznos és szemléletes a leírás.
Én eddig csak reggelire készített túrókrémbe, halas-tojáskrémbe és nyers zöldség-salátába tettem.
És most már feltétlenül teszek a mélyhűtőbe is!
Köszönettel: Edit
Kedves Zsuzsa!
Nagyon megörültem mikor olvastam irásod.
Nem is gondoltam rá hogy lefagyasszam. Meg ugy gondoltam hogy ezt nem lehet.
Nagyon szeretem a medvehagymát, elsö perctöl amikor megjelenik minden nap eszem reggelire, addig amig tart, és nagyon szomorú leszek amikor már nem kapok, mert nagyon méregteleníti a szervezetet.
Igyekszem többet lefagyasztani.
Köszönöm-köszönöm!!!!!
Üdv
Marika
A webnyertes oldalrol küldték e-mailen mivel részt vettem a játékban.A szöveget és a linked.Köszönöm
Köszönöm szépen az írásodat! Már évek óta fogyasztója és fagyasztója is vagyok ennek a remek vadontermő növénynek. A Mecsekben rengeteg medvehagyma van, innen szerezzük be. Orfűn még nagy medvehagyma fesztivált is tartanak. Ilyenkor minden ételben, medvehagyma van. Szeretjük a medvehagyma mézet is. Az is nagyon egészséges. A tartósítást nem csak fagyasztással lehet megoldani, hanem olajjal is. A megmosott medvehagymát turmixolom össze oliva olajjal + 1 k.kanál sóval, majd kisebb üvegekben / pl. bébiételes, vagy erős pistás/ rakom, egy kis celofánnal és a fedővel jól lezárom. Hűtőajtóban tárolom, mint a pestót! De még lehet ízesíteni más hozzáillő fűszerekkel is. Tojásrántottában, omlettben, vagy salátában kíváló. Ma pl. medvehagymás sajot készítettem ! Kíváló lett. Pogácsában, csigában egy kis főtt-füstölt tarjával isteni!Krémlevest,túrós-sajtkrémes-medvehagymás hústekercset is már készítettem. Szóval minden ételben teheted, amiben egyébként is tennél fokhagymát. Egy kevés olajaban 1 szál új fokhagymát világosra pirítunk, a medvehagymát megmossuk, jól lerázzuk róla a vizet, majd beletesszük a medvehagymát /kis lángon/ egy pici sóval, ecettel ízesítjük és fonnyasztjuk.Párszor átkeverjük és már tálaljuk is. Én a fejes salátával készítem együtt. Nagyon finom tojásos nokedlivel.
Igyekezzen mindenki jól kihasználni ezt a növényt amíg nem virágzik, mert utána már nem jó az íze !
Üdv: Erika
Kedves Zsuzsa!Nagyon örültem a medvehagymás ötleteknek!
Köszönöm szépen.
Üdv:Évi
Kedves Erika!érdeklödnék,hogy miként csinálod a medvehagymás mézet?Éppen azzal voltam idáig elfoglalva,hogy ledaráltam géppel a medvehagymát és bezacskoztam fagyasztásra.Itt Sopron mellett pár kilométerre is lehet szedni.Jönnek az osztrákok is szedni!!üdvözöllek Éva
Kedves Zsuzsa!
Én is imádom a medvehagymát! Sokkal kellemesebb az aromája a fokhagymánál és nem jön vissza a gyomorból. Egészségügyi hatása viszont vetekszik azzal.
Sokat használok belőle, ezért nem tudok fagyasztóban tárolni annyit, ami egész évre elég. Én gyümölcs aszalóban szárítom a laskára vágott leveleket (a szárakat lehet fagyasztani). A szárított leveleket 2-5 literes (uborkás) üvegekben tárolom. Az uborkaszezonra már elég üveg felszabadul, a szárakból pedig tehetünk a kovászosba is! Isteni aromát ad!
Felhasználása szárazon is sokrétű, legjobban a leveles pogácsát szeretem. (tejfölös kelt pogácsa 3-4 szer hajtogatva, a rétegeket – mint a tepertősnél – megszórom a medvehagymával. (vigyázat a meleg illatos pogácsáktól hamar megfájdulhat a gyomor)
Attila
Szia Éva! A mézet sajnos én is veszem termelőtől. Felénk annyira sok a Mecsekben a medvehagyma, hogy a méhészek nemsokára odaszállítják a méheiket.
Üdvözöllek: Erika
Kedves Anikó!
Örülök, ha segíthettem!
Üdvözlettel
Pap Zsuzsa
Kedves Edit!
Én is köszönöm a Te ötleteidet!
Üdvözlettel
Pap Zsuzsa
Kedves Marika!
Egy évvel ezelőtt ismerkedtem meg a medvehagymával. Akkor levest készítettem belőle és mivel nagyon jól sikerült, úgy gondoltam, ha a spenót lefagyasztható, akkor a medvehagyma is. Lehet, hogy az idén apróra összevágva is megpróbálom. Valószínűleg, úgy még könnyebb lesz feldolgozni levesnek, mártásnak.
Üdvözlettel
Pap Zsuzsa
Azért kaptad a Webnyertes oldaláról, mert ők szervezték az én nyeremény játékomat, amelyben a lekvárokat, befőtteket lehetett nyerni, amelyeket saját két kezemmel készítettem.
Nagyon szeretem a medvehagymát, akár pogácsában, akár krémleves alapjául. Eddig miért nem ismertük?
Üsse kő, de ha finom?
Kedves Erika!
Köszönöm a recepteket. Éppen van medvehagymám, ki is próbálom az eltevést a Te módszereddel.
Üdvözlettel
Pap Zsuzs
Kedves Évi!
Örülök, hogy segíthettem. Olvasd el a többi ötletet. Szép csokorra való gyűlt össze.
Üdvözlettel
Pap Zsuzsa
Kedves Attila!
Köszönöm hozzászólásodat. Szárításról még nem is hallottam. Nekem nincs aszalóm, de két tálcányi levelet kitettem száradni. Remélem, előbb-utóbb kiszárad. Próba szerencse.
Üdvözlettel
Pap Zsuzsa
Kedves Panni!
Én is a múlt évben találkoztam vele. Azt gondolom, a régi háztartásokban használtak olyan zöldségeket, fűszereket, amelyeket a mi nemzedékünk a nagy rohanásban elfelejtett. Valami rémlik még például arról, hogy gyerekkoromban spenót alternatívájaként csalán főzeléket ettünk és nagyon szerettük. Ezt sem főzi ma senki. Én sem próbáltam ki felnőtt koromban. De ami késik, nem múlik. Végül is még megtehetem.
Üdvözlettel
Pap Zsuzsa
a
Tavaly én is jelentékeny mennyiségű medvehagymát fagyasztottam le. Felhasználtam leveshez, mártáshoz, pogácsához. Sajnos a tapasztalataim szerint hónapok múltával egyre inkább elvesztette az aromáját és fűízű lett. Olyan, mint a régi petrezselyemzöld. Valami jobb fagyasztásos módszert kéne alkalmazni. Arra gondoltam, hogy nyersen összeturmixolni és azt töményen lefagyasztani, hogy ne legyen közte annyi levegő, vagy esetleg valami hőkezelést alkalmazni fagyasztás előtt.
Ha valakinek van jó ötlete, legyen szíves megírni, hiszen nagyon jó lenne egész évben felhasználni ezt a valóban kitűnő növényt.
Üdvözlettel: Kati
Nagyon szívesen !
Jó tudni!
Könnyen összetéveszthető a gyöngyvirággal és az őszi kikericcsel!
Enyhe vérlemezke- (trombocita-) összecsapódást gátló aktivitással is rendelkezik. Véralvadásgátló szerekkel történő együttszedése nem javasolt, mert a vérzés létrejöttének kockázata fokozódhat. A megnövekedett vérzéshajlam miatt nem szabad hagymát enni műtétek előtt, és csak orvosi felügyelet mellett megengedett véralvadásgátlót, nem-szteroid gyulladáscsökkentőt szedő betegek számára a rendszeres hagymafogyasztás.
Mire jó?
Fokozza az étvágyat és az emésztőrendszer működését. Vérnyomáscsökkentő és vérzsír csökkentő hatása ismert, C-vitamin tartalmának köszönhetően pedig javítja a szervezet ellenálló-képességét.
A népi orvoslás a medvehagymát termesztett társához hasonlóan felső légúti megbetegedések megelőzésére és a kialakult hurut súlyosságának csökkentésére, továbbá bélfertőtlenítő, emésztést javító tulajdonsága miatt egyes emésztési panaszok kezelésére alkalmazza.
Tudományos megfigyelések szerint vérnyomáscsökkentő hatású, lassítja a koleszterin lerakódások kialakulását az érfalban, javítja a végtagok keringését. Laboratóriumi körülmények között a fokhagyma és a medvehagyma a vérszérum koleszterin szintjét csökkentették az alkalmazott hagymaadagok, a kéntartalmú tioszulfinátok, ajoének és ditiinek mennyiségétől függően a koleszterin szintézis befolyásolása révén. Szerves oldószerekkel képzett hagymakivonatok a koleszterinszintézist jelentős mértékben (akár 40%-ban) mérsékelték. A hagyma rendszeres fogyasztása a koleszterinszint csökkentésének és így számos szív-érrendszeri megbetegedés megelőzésének természetes gyógymódja.
Sziasztok! Nagy Bandó Andrást mindenki ismeri. Ő Orfűn él. A medvehagymáról is írt könyvet.
EGY ÍZ AZ ERDŐBŐL
Erdőben mint szőnyeg, csokor körül mint gyöngyvirág, tányéron mint spenót, ételben mint fokhagyma mutatja magát… Ez a medvehagyma.
Írtak róla még verset is, de felhasználásával sokkal több receptet. Éhséget csillapítókat, meg nyavalyákat űzőket is, mivel évszázadok óta hiszik, hogy megannyi gyógyító hatása van. (Úgy tartják, még a vámpírok elűzésére is jó. Ami alighanem igaz lehet, hiszen emberemlékezet óta nem hallottunk vámpírtámadásról a Déldunántúlon 😉 Hazánkban itt tenyészik a legdúsabban. Orfű vidékén – ahol évente egyszer fesztivált is rendeznek a tiszteletére – elég tavasztájt beleszippantani a levegőbe, s tudható, hogy szezonja van: messzire szaglik az erdő. Tény: nagyon büdös. De csak úgy, mint a rendes fokhagyma: illata rettentő, de enni nagyon jó 🙂 Aki lekésné a nagy március-áprilisi inhalálást, még nem vesztett el mindent. A medvehagyma ugyanis jól tartósítható: szárítva, fagyasztva, savanyítva vagy éppen lesózva élvezhető egész évben.
Konyhai karrierjéből csak néhány állomást ragadunk ki alább:
Medvehagyma krémleves
Húsleves medvehagymás grízgaluskával
Rakott medvehagyma
Medvehagymás túróval töltött pulykamellfilé
Medvehagymás tojáslepénnyel töltött sertéstekercs
Fecskefészek
Medvehagymás nokedli
Citromos medvehagymasaláta
Joghurtos medvehagymasaláta
Medvehagymás pogácsa
Ha eddig ízlett, a további tippeket keresse az Orfűi medvehagyma kincseskönyvben, melyet Nagy Bandó András szerkesztésében a Szamárfül Kiadó adott közre.
Szia Kati! Próbáld meg akár spenóttal együtt összeturmixolni és a jégkocka tartójába beleadagolni. Lehet már kapni olyan jégkocka tatót, aminek van teteje, ha nincs akkor folpack-al takard be. Ha a leveleket egészben hagyod és megmosás után jól lerázod, szorosan csomagold be folpackba, akkor nem lesz fűízű.Mindig annyit vágj le belőle fagyottan amennyi kell. Vagy oliva olajjal, parmezán sajttal, kis sóval is összeturmixolhatod, mint a pestót! Szárítva is lehet, de úgy sokat veszít a hatékonyságából. Talán valamelyik formája az eltevésnek bejön!
Üdv: Erika
Kedves Kati!
Nekem van egy kis elektromos darálóm. Jó ötletet adtál. Éppen volt medvehagymám, levágtam a szárakat. Ezek külön zacskóba kerülnek, majd mindenféle olyan levesbe teszem – zöldségekkel együtt főzve – amelyekbe fokhagyma is illik. A leveleket összedaráltam. Elég macerás volt, mert csak naagyon keveset lehetett egyszerre (valószínű, a régi tekerős húsdarálóm jobb lett volna). Tény viszont, hogy sokkal kisebbre ossze lehetett nyomni, mint a durvára vágottat. A szárítással is kísérleteztem. Kitettem egy tálcára, de nem nagyon száradt, ezért betettem a sütőbe. Tény, hogy így is veszít az aromájából, mert tele lett az illattal a lakás. Tapasztalat: szárításnál ki kell tépni hosszában a szárat a levélből, mert az nagyon nehezen szárad. Utólag meg is tettem, a hagymaleveleket pedig betettem egy üvegbe és lezártam. A színe egész szép maradt. Meglátjuk, mi lesz belőle. Utólag átgondolva, kb. fél óra alatt megszárad a sütőben 80 fokon. Először 60 fokon kezdtem, de úgy nagyon lassú volt a folyamat és arra is gondolni kell, hogy az ilyen szárításhoz energiát használunk el. Egyébként a múlt héten láttam, hogy Kotányi árul medvehagymát fűszerként – 6 g 260 Ft.
Még egy utolsó megjegyzés: sajnos a zöldségek és gyümölcsök mind veszítenek aromájukból a tartósítási folyamatokban.
Kedves Erika!
Köszönet a sok értékes írásért!
Ez a cikk jó példa arra, hogy egy kis aktivitással mennyi mindent tanulhatunk egymástól.
Úgy látszik, a magyarok a medvehagyma tekintetében sem hazudtolják meg önmagukat: kreativak, mint mindenben.
Sziasztok!
Mi gyorsaprítóval,(a televízióban láthattatok már ilyet) vágjuk össze egészen apróra és közben egy kevés olíva olajat adunk hozzá. Kis dobozban vagy zacskóban fagyasztjuk.A színe nagyon szép marad ,
És az olaj nagyon jól magába zárja az ízeket és illatokat.pogácsába leveshez és mártásokhoz is kitűnő.
Üdv: Ilona
Köszönöm mindnyájunk nevében a jó ötletet. Idén és tettem el ledarálva (könnyebb lesz majd főzni), de jövőre teszek olíva olajat is hozzá.
Csak Olivaolaj jo Mas Olaj „olcsobb nem is jo”
Kedves Evike!
Nagyon sokféle hidegen sajtolt jó minőségű növényi olaj van, szerintem ezek körül bármelyiket lehet használni.
Szerintem a pestohoz elengedhetetlen valamilyen magot (fenyőmag, napraforgó, dió stb.) is hozzáőrölni, anélkül nem pesto. Ja és még valami: a fokhagyma teljesen felesleges bele, mert maga a medvehagyma olyan ízű-szagú, mint a fokhagyma.
Nekem sajnos keserű lett a pestom, vajon miért? Oliva olajjal csináltam, napraforgo magot is tettem bele, Parmezánt, sot, fehér borsot.
Ilyen tapasztalatom nincs.
A napraforgó magra gyanakodnék, mert a pörkölés – ha nem jól végzik – eredményezhet kesernyés ízt.
Sziasztok!
Kb. 3 éve vettem kertészetben 3 cserepes medvehagymát, majd kiültettem a kertbe, félárnyékos helyre. Eleinte keveset szedtem róla, hagytam nőni. Tavaly gondoltam egyet, virágzás végén leszedtem a virágokat, megszárítottam, majd szétszórtam az eredeti növények körül, s lássatok csodát, idén medvehagymát szüreteltem.
Gratulálok! Többet pénzt sem kell adnod érte!