Vasalás: a legkevésbé kedvelt házi munkák közé tartozik. Vajon miért, hiszen közben tudsz TV-t nézni, rádiót, hangoskönyvet vagy zenét hallgatni.
Vasalás
Ezt a cikket 10 évvel később kiegészítettem:
A vasalók az elmúlt 10 évben hihetetlen változáson mentek keresztül. Formatervezettek és ergonomikusak lettek, százféle színben pompáznak, a gőz elosztása egyenletesebb lett, mint a régi gőzölős vasalóknál. Az alábbi két kép nem túl jól összehasonlítható, de azért a különbség így is érzékelhető:
Bosch kék gőzölős vasaló
Bosch gőzölős vasaló talp
Én azon kevesek közé tartozom, aki a vasalást nem tekinti tehernek. A kérdést több oldalról nézve több szempontot összeszedtem neked arra vonatkozóan, hogy – ha nem is szereted – mégse úgy gondolj rá, mint egy nyűgre.
Figyelj a ruhák vásárlásánál, a mosásnál és szárításál
- A vásárlás az első lépés, amikor gondolj a vasalásra. Vannak már olyan testbarát anyagok, amelyek alilg igényelnek vasalást és kevésbé gyűrődnek viselés közben. Nem a legolcsóbbak, de ha teheted, ilyen anyagokból készült ruhadarabokat vásárolj.
- Megkönnyítése a mosással és centrifugálással folytatódik. Kényesebb ruhaneműt 30 vagy 40 fokon moss és az alacsonyabb fordulatszámon centrifugázz.
- A ruhák szárítás utána állapota függ attól is, hogyan szárítod, teríted ki vagy akasztod vállfára. Ha figyelsz arra, hogy kihúzogatva, kisimítva kerüljenek a szárítóra, félig már sima is a ruha.
Vasalás közben
- Megfelelő eszközöket használj! Jó borítású vasalódeszkát és legyen jó, gőzölős vasalód. Ha nincs (bár ez ma már nehezen elképzelhető), a vasalni valóból azokat a darabokat, amelyeknél a nedvesen vasalás szükséges, vasalás előtt egy órával szóróflakonból vízzel belocsolhatod és összehajtva nagyobb méretű műanyag zacskóban tárolhatod. Legyen hova a vasalót letenni és a zsinór ne legyen útban vasalás közben (erre léteznek kis szerkezetek). Már a mosásnál gondoskodj róla, hogy legyenek üres vállfáid, és amit vállfán szárítottál, azt, ha lehet, vasalás után is a vállfán tárold. Legyen még egy nagyobb vásznad – a háztartásban mindig akad tönkrement lepedő – mert a szövetek egy részét vizes ruhán keresztül kell vasalni vagy gőzölni.
- Szervezd meg a munkát. Készítsd össze a vasalni valót a vasalódeszka közelében. Legyen helye a kivasalt ruhának is, hogy ne kelljen túl sokat járkálnod vasalás közben
- Ismerned kell azokat a fogásokat, amelyekkel az egyes ruhadarabok szépen vasalhatók. Különösen fontos ez az ingek és blúzok esetében. Ha nem jó sorrendet választasz, gyűrődéseket vasalhatsz bele. A nadrágok vasalásának is megvan a megfelelő módszere. Igyekezz ezekről tájékozódni és persze gyakorolni. A rutin sokat segít. A szövet holmik egy része a hátoldalán vasalható, de egy részüket gőzölni kell. ha nagyon idegenkedsz ettől, vasaltasd ki.
Néhány jó tanács
- Csak azt vasald, amit szükséges. Konyharuhákat, törölközőket, krepp ágyneműt, pólókat, a pulóverek nagy részét nem érdemes vasalni. A nyári lenvászon ruhadarabokat viszont kötelező, mert vasalatlanul borzalmasan néznek ki.
- Foglald el magad vasalás közben. A bevezetőben írtam ilyen lehetőségekről.
Tanulás és vasalás
- Végül, ha nagyon nem tudsz megbarátkozni ezzel a munkával és anyagilag megengedheted magadnak, keress olyan vállalkozást, ahol bérvasalást végeznek előre meghatározott darabáron. Persze itt is érvényes az idő-pénz egyenértek: időt nyersz, de a családi kassza kiadásait növeled.
Kép: Google képtár
Köszönöm, nagyon jó kis cikk. Sokszor hever a vasalatlan ruha meg minden egyéb egy csomóban, amiket csak hétvégén tudnak sokan kivasalni-ha van kedvük- a sok munka miatt.