Tarhonya: pirított tésztából készített köret, amelyet elsősorban lecsóhoz, vagy marhahúsból készült ételekhez szokás tálalni. Gyorsan, könnyen elkészíthető.
Tarhonya recept
Elkészítési idő: 35 perc
Hozzávalók
4 személyre köretként
- 1 bögre tarhonya száraztészta
- 2 evőkanál olaj
- 1 mokkáskanál só
- 2 bögre víz
Bevásárlólista
- 20 dkg tarhonya (száraz tészta)
Emlékeztető: olaj, só
Megjegyzések:
- Kétféle tarhonyát tudsz vásárolni. Az egyik a szabálytalan, mondhatjuk: kézzel készített tészta (bevallom, nem hiszem, hogy kézzel készül, mert az nagyon hosszadalmas lenne – de úgy néz ki), a másik a gépi, apró kis hengerekből álló tarhonya. Mindkettőt egyformán készítheted el.
- Lényeges, hogy a víz mindig kétszeres térfogatú legyen, mint a száraztészta. Ezért is adtam meg a mennyiségeket térfogatban, hogy könnyebb legyen kimérned. Így még mérleget sem kell használnod.
Tarhonya készítése pirítással
- Leméred a tésztát (bögrében, mérőpohárban).
- Előkészítesz kétszeres mennyiségű vizet.
- Az olajat egy alkalmas edényben felmelegíted.
- Beleteszed a tésztát és állandóan kevergetve megpirítod. Ne hagy ott, mert a zsemlemorzsához hasonlóan egy darabig semmi nem történik, aztán nagyon hirtelen megpirul. A pirítást előbb hagyd abba, mint amilyenre szeretnéd, mert az edény forró aljától tovább fog pirulni.
- A megpirult tésztára öntsd a vizet (ha kicsit ropogósra szeretnéd, akkor részletekben, és ne használd fel a teljes vízmennyiséget, mert akkor teljesen puha lesz.
- A párolási-főzési idő a tészta tasakján általában megtalálható. Kb. 20 – 25 percre lehet számítani.
Tarhonya készítése főzéssel
Ha nem szeretnéd pirítani, akkor egyszerűen főzd meg.
- Mérd ki a tarhonyát.
- Mérd ki a vizet. Még jobb, ha húslevessel vagy hús alaplével készíted.
- Tedd a tésztát egy lábasba.
- Add hozzá a kimért folyadékot.
- Lassan főzd addig (fedő alatt), amíg a tészta megpuhul és az egész folyadékot felveszi.
- Az alábbi képeken láthatod, hogy a tarhonyaszemek alaposan megnőnek és az állaguk is megváltozik.
Elkészítési ideje azonos az előzővel.
Tarhonya tálalása, felhasználása
Több módon lehet felhasználni:
Külön húsétel vagy lecsó mellé tálalni – köretként.
Apró hússal, például pörkölttel összekeverve tarhonyás húst készíthetsz.
Tarhonya levest is készíthetsz belőle.
Kitérő:
Sokáig rá sem tudtam nézni a tarhonyára. Középiskolás koromban menzára jártam, mert u. n. bejárós gimnazista voltam. A menzai étkeztetés – bár az ételek nem voltak rossz ízűek, kissé unalmas volt. Hetente legalább kétszer, de előfordult, hogy háromszor tarhonyás húst kaptunk. Ezért sokáig ez az étel nem szerepelt az étrendünkben, de köret formájában sem. Később jöttem csak rá, hogy ez is finom, ha jól van elkészítve és nem túl gyakran kerül az asztalra. Jó példája annak, hogy sokszor egy rossz emlék miatt nem eszünk meg egy ételt. Ha te is így vagy vele, próbáld meg jól megfőzni, lehet, hogy megkedveled.
Képek: saját készítésű étel saját felvételei.
Nálunk is szokott lenni! Pörkölttel is nagyon finom de én levest is szoktam készíteni teszek bele zöldséget sárgarépát és krumplit is ! Nagyon szeretjük !
Köszönöm! Ez a leves nagyon jól hangzik, én is kipróbálom!
Én a lábosba öntött tarhonyához egy kis olajat is szoktam önteni,majd a felöntés után apróra vágott hagymát is beleteszek egy keveset. Mi a véleményetek jó így?
Szerintem biztosan nagyon jó ez a változat is. Lehet, hogy én az olajon a hagymát kicsit megpirítanám és arra tenném a tarhonyát. Talán jobban átvenné a hagyma ízét.
71-éves vagyok,egyedül maradtam,először próbáltam tarhonyát késziteni,a receptetek alapján,tökéletesen sikerült,KÖSZÖNÖM.
Kedves László!
Nagyon örülök, hogy segíthettem. Elég részletesek a receptjeim, a képek is segítik követni a folyamatot. Remélem, más ételek is jól sikerülnek majd.